sobota
27. února 2021
Svátek slaví: Alexandr
foto Markéta Skálová

Netradiční knihy v knihovně

Autor článku: 
Patrik Vácal a Veronika Macháčková

Miniplzeňská knihovna pořádala ve středu 8.9. ukázku netradičních knih. Tuto akci pořádala Knihovna Města Plzně (KMP). Paní knihovnice s sebou přivezla desítky knih a všechny byly velice zajímavé. Dětem se asi nejvíce líbila kniha, která i po vložení do vody přežila a nic se jí nestalo. Zajímavá byla také knížka o pirátské lodi. Ve středu knihy byl vložen model pirátské lodi a pokaždé když jsme otočili stránku ubral se z lodi jeden nebo více kousků a na konci byla vidět loď zase celá. Velký obdiv sebrala také knížka s kouzelnou lupou. Kniha byla o tom, jak celá rodina projížděla Safari a najednou se setmělo. V tu chvíli jsme si vzali do ruky lupu, dali jsme ji pod fólii a podle toho, kde byla lupa, tam bylo světlo a mohli jsme si obrázek prohlédnout. Dětem se líbila i knížka, ve které jsme si mohli nakombinovat postavy, jaký budou mít oblečení, obličej a prý jde udělat až 402 000 kombinací. Také jsme si mohli pohrát s knížkou, ve které byl přibalen vláček se setrvačníkem. V knize pak byla koryta ve kterých vlak jezdil. Některé děti se však nemohly ani rozhodnout, a tak na otázku Která knížka se ti líbila nejvíc odpověděly nevím asi všechny. I mě se velice líbily a nejvíce asi ta voděodolná a s pirátskou lodí.

Ještě před akcí se nám podařilo udělat rozhovor s knihovnicemi, které přijely netradiční knihy ukázat.

Co to je den netradičních knih?

„To je sbírka originálních knih, které jsou jiné než jsou běžné knihy. Mají třeba netradiční rozměr netradiční tvar nebo je mezi nimi knížka kterou hodíme do vody, protože je 100% vodě odolná a nic se jí nestane a jsou to knížky, které se prostě liší, jsou zvláštní.“

Jaké knihy zde máte?

„Mám tady ty psané brejlovým písmem. Mám tady tu voděodolnou. Máme v knihovně i nehořlavou.“

S kolika návštěvníky tak počítáte?

„Tak já myslím tak 10, 12“

která kniha se vám nejvíce líbí?

„Máme jednu, která na první pohled vypadá že je úplně obyčejná, ničím se neliší nebo není nějak zvlášť krásná, ještě se jmenuje knížka, což není originální název. Jejím autorem je Francouz a udělal ji takovou jako legrační pro čtenáře od 3 do 99 let a když si jí s dětmi čteme, tak děti se u ní ohromě baví, smějí, jsou veselí. Prostě je to knížka o barvách a puntíkách.“

Dodáte ještě něco?

„Tady tu sbírku netradičních knih máme již 3 roky a máme jí připravenou jako pořad pro školy. Od prvních tříd až po střední školy a podle toho jak přijdou staré děti tak vybíráme knížky které si myslíme, že se jim budou líbit“

Mohlo by vás také zajímat...

Včera, dne 14. 7. 2015 dorazil do Mini-Plzně známý jedenáctiletý český herec Filip Antonio, který hrál v mnoha českých filmech a seriálech. Hrál například ve filmu Duch na zlato, Přijde letos Ježíšek, Muži v pokušení, Ve stínu, Líbáš jako Bůh/Ďábel. Také dostal roli v seriálech Velmi křehké vztahy a Helena.

Položili jsme mu při té příležitosti několik otázek:

Hraješ momentálně v nějakém filmu?

Momentálně nic netočím, pouze chodím na různé herecké castingy.“

Kino, Město dětí
Kultura, Návštěva ve městě
Rozhovor
15.07.2015

Dnes k nám do Mini-Plzně zavítal náměstek primátora pro oblast kultury a EHMK a bývalý primátor p . Martin Baxa. Potom co si prošel naše město, tak jsme ho požádali o krátký rozhovor. Pan Baxa nám odpověděl na několik otázek.

 

REDAKCE: ,,Jak se vám líbí v Mini-Plzni?“

p. Baxa: „Mini-Plzeň je úžasná. Teďko jsem byl na radnici a je to báječné.“

Město dětí, Radnice
Návštěva ve městě
Rozhovor
15.07.2015

Dnes v 10:30 proběhla na univerzitě, beseda k dnešnímu tématu: Záchranářský den. Besedovala zdravotnice Míša Miklíková. Přesto že trvala pouhých 30 minut, posluchači získali mnoho zajímavých informací. Například jak se zachovat v případě, že se člověk začne dusit, zapadne mu jazyk či se popálí … a jiná další zranění, životu nebezpečných. Při dnešní přednášce, se posluchači nenudili, spíše naopak. Beseda nebyla pouze poučná, ale i celkem zábavná. Na konci přednášky, mělo devět zájemců šanci, zúčastnit se záchranářského výcviku. Až bude vše nachystáno, budou ve městečku nafingována zranění.

Město dětí, Univerzita
Vzdělávání
Reportáž
15.07.2015

Dnešní den patřil miniplzeňské olympiádě. Občané Mini-Plzně se mohli utkat v šesti soutěžích. Odměnou byly velké medaile. Soutěž zahájila starostka Anička krátkým proslovem a popřála sportovcům hodně úspěchů. Dále měli přichystané krátké představení děti z divadla. Potom jsme si zazpívali českou hymnu a olympiáda začala.

 

Výsledky olympiády

Přinášíme vám vítěze disciplín olympiády:

Papírovaná: Kateřina Lafatová

Pukovaná: Dominika Tou

Sportovní centrum
Soutěže a festivaly, Sport a volný čas
Reportáž
10.07.2015